Vyúčtování záloh za rok 2020

Vážení sousedé,

dokončili jsme s firmou Home Service kontrolu účetnictví a záloh za rok 2020 a nyní má být vyúčtování záloh a přeplatků/nedoplatků za rok 2020 rozesíláno. Prosíme o kontrolu vyúčtování a evidovaného účtu vlastníka – bude použit pro výplatu přeplatků. Případné nedoplatky prosím neprodleně hraďte, stejně tak jsme Home Service poprosili o výplatu přeplatků v co nejbližším termínu.

A) Hospodaření v roce 2020
Celkově vyúčtování SVJ dopadlo opět s přebytkem 54 000 Kč a i při pohledu na jednotlivé byty má většina bytových jednotek přeplatky. Většina přeplatků je způsobena přeplatkem na položce Centrální topení z důvodu nižších nákladů na topení (+68 000).

Při srovnání s rokem 2019 je patrné: vzrostlo mírně vodné a ohřev TUV zřejmě z důvodu vyšší spotřeby jak jsme byli všichni na home office; topení mírně kleslo; mírné zvýšení nákladů je u Správy a úklidu z důvodu navýšení plateb o inflaci; zvýšení u odpadu z důvodu zdražení; provozní náklady stouply z důvodu hrazení výměny vodoměrů v závěru roku za cca 46 000 a malování chodeb; pojištění zůstalo jen jsme upravili metodiku a přestali rozpočítávat roční fakturu dle dnů a proto do roku 2020 spadlo pojištění za poměrnou část z minulé faktury a zahrnuli jsme i plně další fakturu, další rok bude zase pojištění nižší a pak se to srovná.

B) Úprava záloh na rok 2021

Každý prosím zvažte individuální úpravu záloh na základě vašeho vyúčtování a spotřeby, aby nedocházelo k výrazným přeplatkům/nedoplatkům za vodu, ohřev, teplo…
Prozatím jsme se domluvili, že nepřistoupíme k plošným úpravám evidenčních listů a záloh, protože na základě například spotřeby vody v „covidovém“ roce je těžké odhadovat nakolik je zvýšení spotřeby vody trvalé atd. Nedoplatky za vodu jsou často vyrovnány přeplatky za teplo z důvodu již několikáté „teplé“ zimy… Víme ale, že pro rok 2021 dochází ke zvýšení vodného a stočného o cca 7 %, vidíme že se zdražil odvoz odpadu, rostou náklady na správu, máme také přes zimní měsíce častější úklid. Pro další rok tak již bude dle mého názoru plošné navyšování záloh nutné.

V případě dotazů se na nás neváhejte obrátit.

Ondřej Bláha                                                                                                                     výbor SVJ

Příspěvek byl publikován v rubrice Příspěvky a jeho autorem je Ondřej Bláha. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *